FCSB
FC Argeș
Examinează

Desfășurare

FC Argeș a fost la doar câteva minute de un rezultat pozitiv în fieful vicecampioanei României, însă și de această dată greșelile individuale au privat echipa noastră de un punct meritat.

Piteștenii au făcut un meci destul de bun pe Arena Națională, însă au pierdut cu 2-3, confruntarea de duminică seară, din Capitală, cu FCSB, din runda cu numărul 12 din Superliga Superbet.  Argeșenii au deschis scorul destul de repede prin Calcan, după o combinație de efect cu Garita, care a făcut șah-mat defensiva roș-albastră. Bucureștenii au restabilit egalitatea prin Compagno care a trimis în plasă după ce l-a depășit din preluare pe Dobrosavlevici. La jumătatea celui de-al doilea mitan, atacantul italian a reușit ”dubla” după ce a transformat lovitura de pedeapsă scoasă de Crețu. Alb-violeții au restabilit egalitatea prin Garita cu o execuție spectaculoasă, însă bucuria a fost de scurtă durată. Cu câteva minute înainte de finalul timpului regulamentar, Cordea a trimis cu capul în plasă din centrarea lui Pantea și a stabilit scorul final. În urma acestui eșec, FC Argeș a rămas pe locul 11, cu cele 13 puncte, acumulate în 12 runde.

FCSB – FC Argeș 3-2(1-1) Au marcat: Compagno (’11, ’64 pen.), Cordea (’87) / Calcan (‘5), Garita (’79)

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Haruţ, Tamm, S. Şerban (Pantea 46’) – Cordea (Nikolov 90’), Edjouma, Olaru (Oct. Popescu 86’) – Omrani (Oaidă 46’), Compagno, Fl. Coman (Miculescu 74’) Antrenor: Nicolae Dică

FC Argeş: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Vianna – Njike (Donisa 76’), Alceus (Meza Colli 60’) – Jakolis (Şerban 76’), Işfan, Calcan (Bertrand 65’) – Garita Antrenor: Andrei Prepeliţă

Cartonaşe galbene: Creţu 39’, Coman 74’, Oaidă 90’+2 / Alceus 33’, Dobrosavlevici 61’, Calcan 62’, Şerban 90’+5

Arbitri: George Găman – Adrian Popescu, Bucsi Imre-Laszlo – Viorel Flueran

Camera VAR: Sebastian Colţescu, Marius Marchidanu

Obervatori: Marin Petrache, Andrei Ioniţă.