Desfășurare

Debut cu stângul în play-off
Universitatea Craiova – FC Argeș 3-0(1-0)
Au marcat: Gustavo(min.22), Roguljic (min.83), Baiaram (min.84).
FC Argeș a început cu stângul play-off-ul Ligii I. Echipa pregătită de Andrei Prepeliță a pierdut cu 0-3, confruntarea de vineri seară, din deplasare, cu Universitatea Craiova, ocupanta locului 3. foto: facebook Universitatea Craiova
Piteștenii puteau deschide scorul în debutul partidei când Latovlevici a centrat în careu, însă Ganea a trimis cu capul pe lângă poartă. Gazdele au deschis scorul după 22 de minute în urma unei faze care a făcut șah-mat defensiva piteșteană. Vătăjelu a centrat în careu de pe dreapta, iar Gustavo servit perfect de Ivan, a îndeplinit o simplă formalitate. Markovic putea dubla avantajul oltenilor pe tabelă până la pauză, însă șutul său s-a oprit în transversală. Cu 20 de minute înainte de final, FC Argeș a rămas în inferioritate numerică după ce fundașul Iasmin Latovlevici a primit două cartonașe galbene în doar două minute!. Universitatea Craiova s-a desprins pe tabelă în minutul 83 când Roguljic a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Bancu. Un minut mai târziu, Baiaram a închis meciul după ce l-a învins pe Greab cu un șut plasat. În urma acestui eșec, FC Argeș a coborât pe locul 6 al play-off-ului, cu 24 de puncte. Următorul meci oficial al echipei noastre este programat duminică, 20 martie, de la ora 19.00, pe propriul teren, cu FCSB.
Caseta tehnică:
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu (Conte ’76), Papp, Screciu, Bancu – Mateiu (Roguljic ’76), Nistor – Cîmpanu (Bic ’69), Gustavo, Ivan (Baiaram ’65) – Markovic (Koljic ’65). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
FC Argeş: Greab – Viana (Boldor ’46), Dobrosavlevici, Miguel, Latovlevici – Dumitru (Isfan ’46), Meza Colli, Şerban (Raynov ’44), Dumitraşcu – Said (Fatai ’74), Ganea (Muşat ’74). Antrenor: Andrei Prepeliţă.
Cartonaşe galbene: Papp ’52, Baiaram ‘90 / Dumitraşcu ’54, Ganea ’66, Latovlevici ’70, ‘71
Cartonaş roşu: Latovlevici ‘71
Arbitru: Istvan Kovacs / A1: Alexandru Cerei / A2: Ovidiu Artene – Rareş George Vidican
Observatori: Marcel Vasile, Alexandru Deaconu