„Bun venit, Marius Alexe!”

După aducerea lui Andrei Prepeliţă, clubul nostru a mai transferat astăzi încă un fotbalist cu mare experienţă. FC Argeş a ajuns la un acord cu Marius Alexe care a semnat cu gruparea din Trivale un contract valabil până la sfârşitul acestui sezon competiţional, cu drept de prelungire.

Atacantul în vârstă de 29 de ani a evoluat în sezonul trecut la Concordia Chiajna, însă s-a consacrat ca fotbalist la Dinamo Bucureşti. În România a evoluat în 169 de partide pentru FC Ploieşti, Dinamo Bucureşti şi Concordia Chiajna, reuşind să marcheze pentru acestea 44 de goluri. După plecarea din România, Marius Alexe a evoluat şi în campionatul Italiei, Turciei, Slovaciei şi Ciprului.

Alexe face parte din generaţia jucătorilor născuţi în anul 1990. Şi-a făcut junioratul la Dinamo Bucureşti, dar a debutat oficial în Liga I la 2 august 2009 într-un meci jucat pentru Astra Ploieşti (echipă la care era împrumutat) împotriva formaţiei Pandurii Târgu-Jiu scor 0-1. Debutul la echipa mare a lui Dinamo Bucureşti s-a petrecut la 12 septembrie 2009 într-un meci împotriva echipei Oţelul Galaţi, pierdut de bucureşteni cu 1-0. Primul gol l-a marcat pe 27 februarie 2010, contra celor de la Internaţional Curtea de Argeş. Alexe a părăsit clubul Dinamo pe 9 iulie 2013, fiind împrumutat pe un sezon la Sassulo, pentru 500.000 euro cu opţiune de transfer definitiv pe 2 milioane de euro. În ianuarie 2014 s-a accidentat în cantonament, suferind o ruptură a ligamentelor încrucişate anterioare ale genunchiului stâng. Astfel, el a fost nevoit să ia o pauză de şase luni, iar Sassuolo a decis să-l trimită înapoi în România. La 30 august 2014 a jucat din nou pentru Dinamo, după 459 de zile de la ultimul său joc pentru echipa din Bucureşti. La data de 27 septembrie 2014, el a marcat un gol în victoria lui Dinamo cu 3–0 împotriva Rapidului.

# Selecţii la echipele naţionale

Marius Alexe a îmbrăcat şi tricoul tuturor echipelor naţionale ale României. Pentru România Under 17 a jucat 6 meciuri şi a înscris 1 gol, iar pentru România Under 19 a bifat 8 partide şi 1 gol. Pentru România Under 21 a evoluat în 10 partide. La echipa naţională de seniori a României a debutat pe 29 martie 2011, într-un meci împotriva Luxemburgului, în preliminariile EURO 2012, înlocuindu-l pe Adrian Mutu în minutul 84. La Naţionala României de seniori a evoluat în 7 partide.

Clubul FC Argeş îi transmite lui Marius Alexe tradiţionalul „Bun venit!” şi îi urează evoluţii cât mai bune şi goluri multe în tricoul alb-violet.