Eduard: „Punctele câştigate sunt cele mai importante”

La finalul partidei de sâmbătă după-amiază, din deplasare, cu Dacia Unirea Brăila, câştigată de FC Argeş cu 2-0, Augustin Eduard s-a declarat mulţumit de cele trei puncte câştigate de elevii săi. Tehnicianul echipei noastre spune că suprafaţa de joc a fost un adversar în plus pentru FC Argeş.

Eduard îşi doreşte ca această victorie să fie un nou început pentru alb-violeţi: „Meciul a fost mai greu decât ne aşteptam pentru că în săptămâna premergătoare jocului, cei de la Brăila au adus 5 seniori. Din echipa care pierdea la scor meciurile cu U Cluj şi Aerostar Bacău, brăilenii au mai păstrat doar trei juniori!. Ne-am dus hotărâţi să câştigăm pentru că altă variantă nu aveam după înfrângerea de pe propriul teren cu Farul Constanţa. Pe mari porţiuni, terenul de joc era doar pământ cu smocuri de iarbă, iar mingea sărea când îţi era lumea mai dragă. Suprafaţa de joc nu ne-a permis să construim, să pasăm…În prima repriză ne-am creat ocazii de gol, dar nu am reuşit să înscriem. La pauză am avut o discuţie mai aprinsă cu băieţii şi le-am cerut să ne concentrăm mai mult pe faza ofensivă. Jucătorii au înţeles mesajul meu şi am marcat destul de repede, de două ori, prin Buhăescu şi Florescu. Am avut şi o lovitură de la 11 m ratată de Florescu, însă acesta şi-a spălat păcatele marcând al doilea gol. Apoi am controlat jocul până la final. Ne-am mai creat şi alte ocazii, dar nu am mai reuşit să înscriem. Cel mai important lucru este faptul că am reuşit să câştigăm cele 3 puncte puse în joc. Îmi doresc ca această victorie să fie un nou început pentru echipa noastră şi să începem să legăm din nou seria victoriilor” a spus după meci tehnicianul echipei noastre.