Moldovan: „Sunt 3 puncte enorme!”

La finalul partidei cu FC Argeş, de vineri seară, câştigată de Chindia Târgovişte, cu 1-0, Viorel Moldovan, tehnicianul oaspeţilor s-a declarat mulţumit de cele 3 puncte obţinute de echipa sa.

Moldovan a spus că momentul psihologic a fost ratarea acelui penalty de către Buhăescu: „O victorie imensă pentru noi, obţinută aici, la Piteşti, împotriva unui adversar greu. Ştiam că ne aşteaptă un meci dificil. Am întâlnit o echipă ermetică, cum de altfel a fost şi în turul campionatului. Nu au riscat prea mult pe ofensivă. Au rămas acolo, iar noi am încercat să găsim breşele necesare pentru a destabiliza această echipă. Nu ne-a fost uşor!. Ştiam că acest joc va fi decis în urma unor faze fixe. Ei au avut această oportunitate să înscrie în urma unui penalty obţinut în ultimele secunde din prima repriză. Nu au reuşit acest lucru. A fost bine pentru noi şi rău pentru ei!. Noi am reuşit să înscriem pe final de meci, în urma unei faze fixe bine executate, cu o lovitură de cap a lui Mihai Leca, foarte bine plasată. Sunt 3 puncte enorme pentru noi în perspectiva promovării. Mă bucur că am reuşit să oprim acest blestem de a nu câştiga aici la Piteşti. Din câte ştiu eu, Chindia nu a reuşit să câştige aici niciodată. Am reuşit în această seară şi vreau să-mi felicit băieţii. Din punct de vedere tactic am fost exemplari, am fost exacţi şi am jucat exact ce am pregătit. Am avut răbdare. A doua repriză, după eliminarea jucătorului de la Piteşti, am avut controlul partidei” a declarat tehnicianul Chindiei la conferinţa de presă de după meci.