Munteanu: „Norocul s-a întors!”

Iulian Muntean, secundul echipei Ripensia Timişoara, consideră nedreaptă înfrângerea suferită în partida de vineri cu FC Argeş. Oficialul bănăţenilor spune că un egal ar fi fost mai echitabil. Muntean este convins că de data aceasta, norocul s-a întors împotriva echipei sale care a pierdut cu 2-1, în minutul 93.

Tehnicianul timişorenilor îşi doreşte ca echipa să mai urce cel puţin un loc în clasament şi să termine sezonul pe o poziţie cât mai bună: „A fost un meci foarte disputat. Sincer nu mă aşteptam să pierdem în minutul 93!. Băieţii s-au prezentat admirabil. Au respectat sarcinile de joc, dar din păcate, la o neatenţie, am pierdut punctul pe care după părerea mea, îl meritam. Din păcate, ni s-a întors norocul!. Am câştigat de foarte multe ori în minutul 90+5, +8. De data asta nu ne-a ieşit şi am pierdut în minutul 93!. Noi nu mai avem grijile retrogradării, ne-am atins obiectivul. Am scăpat de retrogradare, dar după cum a spus Alex(n.r.Alexandru Pelici, antrenorul principal), tindeam spre locul dinaintea noastră. Punctul, dacă-l câştigam astăzi, ne asigura rămânerea pe poziţia a opta, dar continuăm până la final. Sperăm să batem Petrolul etapa viitoare şi să ne menţinem cât mai sus în clasament. Băieţii s-au prezentat ok. Am crezut că va interveni o stare de uşurare după ce am atins obiectivul, dar, exceptând ultima fază unde a fost lipsa de concentrare, am fost ok. Asta este situaţia şi trebuie să mergem înainte” a spus secundul bănăţenilor după eşecul cu FC Argeş.