România U15 a câștigat Turneul de Dezvoltare UEFA în Bulgaria

Reprezentativa feminină U15 a României a câștigat Turneul de Dezvoltare UEFA din Bulgaria. În perioada 29 septembrie – 4 octombrie, naționala feminină U15 a participat la Turneul de Dezvoltare UEFA din Bulgaria, unde a întâlnit țara gazdă, Ungaria și Irlanda de Nord.
Din lotul României a făcut parte și Rebeca Abagiu, jucătoare legitimată la clubul nostru. La lotul național a avut-o alături pe Cristina Sandu, antrenorul secund al Naționalei și principal la FC Argeș U15.

Primul meci pe care tricolorele l-au jucat a fost duminică, 29 septembrie, la Sliven, contra Irlandei de Nord. Meciul a fost întrerupt la pauză din cauza vremii nefavorabile, la scorul de 2-0 pentru România. Partida s-a reluat joi, 3 octombrie, și s-a încheiat cu victoria naționalei noastre, scor 3-0, după ce tricolorele au mai marcat o dată și în partea secundă. Primele două reușite ale României au fost înscrise de Delia Mihalache și Iris Crișan, în timp ce Meda Micușan a punctat în partea secundă, stabilind scorul final.

În cel de-al doilea meci, tricolorele au învins Bulgaria la loviturile de departajare, cu scorul de 5-4, după ce la finalul timpului regulamentar tabela era neschimbată.

În ultimul meci, cel cu Ungaria, româncele au câștigat cu 2-0, Rebeca Abagiu, jucătoarea noastră, reușind să marcheze un gol superb cu capul în minutul 17.

Lotul convocat de selecționerul Ionuț Florea pentru această acțiune:

PortariRebeca Pârvulescu (AS Predu), Ioana Sara Codrea (Venus Maramureș)

FundașiOctavia Pîrșe (Kids Tâmpa Brașov), Rebeca Ioana Abagiu (FC Argeș), Surya Matei (Politehnica Timișoara), Sara Rafaila (FC Rapid), Karla Mincu (FC Rapid), Natalia Muntean (Gloria 2018 BN), Sara Maria Iovu (FC Botoșani)

MijlocașiMara Ciortea (Universitatea Cluj), Delia Ioana Mihalache (PSG | Franța), Carina Suciu (Sepsi OSK), Meda Micușan (Univeristatea Cluj), Maria Balici (Universitatea Craiova), Iris Crișan (Indiana Elite Football Club | SUA)

AtacanțiMiruna Boghici (Sepsi OSK), Ioana Tănase (FC Rapid), Raisa Bujorean (Universitatea Cluj), Daria Teodora Ungureanu (Universitatea Craiova), Erika Andronache (Universitatea Cluj)