Victorie fără emoții!

ROMÂNIA U21 – SUEDIA U20 1-0 (1-0)
A marcat: Cîmpanu (22)
România U21 continuă pregătirea pentru Campionatul European din 2023, competiție pe care țara noastră o va găzdui alături de Georgia. Selecționata pregătită de Florin Bratu efectuează un stagiu de pregătire în sudul Spaniei, iar joi seară a învins Suedia U20, cu 1-0, într-un meci amical disputat la Marbella. sursa foto: frf.ro
Unicul gol al partidei a fost marcat la jumătatea primei reprize de George Cîmpanu. Fotbalistul Universității Craiova l-a învins pe portarul nordicilor cu un șut din interiorul careului care s-a dus direct în vinclu!. Selecționerul Florin Bratu a efectuat mai multe schimbări în repriza a doua, introducându-l în teren și pe Alexandru Ișfan. Mijlocașul echipei FC Argeș a evoluat în ultimele 30 de minute ale întâlnirii cu nordicii. Tricolorii își puteau mări avantajul pe tabela de marcaj, însă Ianis Stoica, Markovic și Petrila au fost neinspirați în fața porții scandinavilor. Următorul meci al selecționatei lui Florin Bratu este programat sâmbătă, 9 octombrie, de la ora 21:00, România U21 urmând să întâlnească selecționata Mexicului U21. Partida va fi transmisă în direct la TVR 1.
Caseta tehnică:
România U21: M. Popa – Al. Georgescu, Racovițan, Farcaș, Ispas – M. Șerban (min.62 Dr. Albu), Isac (min.62 Dican) – Cîmpanu (cpt) (min.62 Ișfan), M. Corbu (min.71 Sefer), Baiaram (min.62 Petrila) – I. Stoica (min.62 Markovic). Selecționer: Florin Bratu.
Rezerve neutilizate: R. Ducan, Târnovanu, Țicu, Screciu, D. Toma, Miculescu, Țîrlea, Pitu.
Suedia U20: Imbrecht – Rodin, Lagerbielke, Hoog-Jansson (min.64 Rask), Zanden (min.81 Strandsater) – Inoussa (min.64 Rask), Karlsson (min.81 Shamoun), Edvardsson (min.74 Strannegard), Fallenius – Gwargis, Lahne (min.74 Larsson). Selecționer: Tomas Turesson.